Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M1: Neuvěřitelně se rozpínající Krabí mlhovina

Uznání a copyright videa: Detlef Hartmann

Máte dost dobré oči, abyste viděli rozsah Krabí mlhoviny? Krabí mlhovina je katalogizovaná jako M1, první ve slavném seznamu Charlese Messiera věcí, které nejsou kometami. Krabí mlhovina je nyní známá jako zbytek supernovy, rozpínající se mračno trosek po výbuchu hmotné hvězdy. Bouřlivý zrod Krabí mlhoviny viděli astronomové v roce 1054. Mlhovina dnes měří zhruba 10 světelných let a stále se rozpíná rychlostí přes 1000 kilometrů za sekundu. Její rozpínání v posledním desetiletí bylo zdokumentováno na tomto skvělém časosběrném videu. Od roku 2008 do roku 2017 byly pořizovány snímky stejným dalekohledem a kamerou z dálkově ovládané observatoře v Rakousku. Těch 10 snímků kombinovaných do časosběrného videa představuje celkem 32 hodin integrovaného času. Ostré zpracované snímky dokonce odhalují dynamickou energetickou emisi uvnitř neuvěřitelně se rozpínající Krabí mlhoviny. Krabí mlhovina se nachází asi 6500 světelných let daleko v souhvězdí Býka (Taurus).

Učitelé: APOD ve třídě.

Štítky: Krabí mlhovina, M1, Supernova


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »