Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled z Apolla 14 domů

Uznání: Apollo 14, NASA, JSC, ASU (Image Reprocessing: Andy Saunders)

Když posádka Apolla 14 v únoru 1971 opouštěla lunární orbitu, tak se ze svého velitelského modulu Kittyhawk dívala na tento východ Země. Sluncem osvětlený srpek Země se právě vyhoupl nad lunární obzor s kráterovaným terénem v popředí na odvrácené straně. Posádka mohla při obíhání okolo Měsíce sledovat východy a západy Země, ale na obloze nad základnou Fra Mauro, což bylo místo jejich přistání, Země jen visela. Mezi vzorky hornin, které Apollo 14 zpátky přivezlo, byl i desetikilogramový kámen přezdívaný Velká Berta (Big Bertha), u kterého se později zjistilo, že nejspíš obsahuje fragment meteoritu z planety Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Apollo 14 Lunar Surface Journal
  2. USRA.edu: Apollo Image Atlas: AS14-71-9845
  3. Wikipedia: Fra_Mauro_formation
  4. ScienceMag.org: Ancient Earth rock found on the moon

Štítky: Apollo 14, Earthrise, Terestrický meteorit


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »