Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a hvězdy z Plejád

Uznání a copyright: Fred Espenak (Bifrost Astronomical Observatory)

Poté, co se na obloze Venuše zatoulala tak daleko od Slunce, jak je to jen skoro možné, tak tato brilantní Večernice proťala svou dráhu s hvězdami z hvězdokupy Plejády. Právě probíhající konjunkci můžete vidět po západu Slunce na západě spolu s pozorovateli na celém světě. Snímek tohoto nebeského uskupení byl pořízen 2. dubna z města Portal v Arizoně v USA. Je patrné, že pouhým okem viditelné hvězdy Plejád jsou mnohem slabší, než Venuše. Zaprášené okolí kupy, ani z hloubkových teleskopických snímků dobře známé modré reflexní mlhoviny nejsou vidět, zato samotná jasná Venuše jednotlivou expozici svým světlem téměř zaplavuje. Venuše i hvězdy mají hvězdicovitý vzhled způsobovaný difrakcí vícečetnými lamelami v apertuře teleobjektivu. Minulá podobná konjunkce Venuše a Plejád nastala téměř před 8 lety.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA at home
  2. APOD: 2020-04-02 Venuše a Plejády v dubnu
  3. EarthSky.org: Photos: Venus and the Pleiades meet
  4. APOD: 2019-11-07 Messier 45: Dcery Atlase a Pleione
  5. Wikipedia: Diffraction_spike
  6. APOD: 2012-04-07 Conjunction Haiku

Štítky: Venuše, Plejády, M45, Konjunkce, Zase


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc  moře nepokoje

Foceno afokalne sw 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »