Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ničení tajemného horského strašidla

Uznání: Hubble, NASA, ESA; Processing & License: Judy Schmidt

V hlavě tohoto mezihvězdného strašidla je hvězda, která ho pomalu ničí. Obrovské strašidlo je ve skutečnosti řada neživých pilířů plynu a prachu a má na délku světelné roky. Samotná hvězda v hlavě není přes neprůhledný mezihvězdný prach viditelná, ale dochází u ní k vzplanutím s výronem paprsků energetických částic na opačnou stranu zvaných Herbig-Harovy výtrysky. Nachází se asi 7500 světelných let daleko v Mlhovině v Lodním kýlu (Carina), neformálně je známa jako Mystická hora a vzhled těchto pilířů určuje tmavý prach, i když se většinou skládají z čistého vodíku. Tento snímek pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Energetické světlo a větry z hmotných nově vzniklých hvězd ve všech těchto pilířích vypařují a rozptylují hvězdné porodnice, ve kterých vznikly. Hlava tohoto obra, jtejně jako jeho tělo, se za milióny let působením hvězd uvnitř a okolo zcela vypaří.

APOD v různých jazycích světa: arabsky, katalánsky, čínsky (Peking), čínsky (Tajwan), chorvatsky, česky, holandsky, persky, francouzsky, francouzsky, německy, hebrejsky, indonézsky, japonsky, korejsky, černohorsky, polsky, rusky, srbsky, slovinsky, španělsky a ukrajinsky.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: What is a light-year and how is it used?
  2. APOD: 2017-10-08 Temné molekulární mračno Barnard 68
  3. Unh.edu: What is the Interstellar Medium?
  4. Wikipedia: Herbig–Haro object
  5. APOD: 2019-06-23 Panorama Mlhoviny v Lodním kýlu z Hubbla
  6. Wikipedia: Hydrogen
  7. Flickr.com: Judy Schmidt: Mystic Pillar
  8. NASA: Hubble Space Telescope
  9. NASA: Ultraviolet Waves
  10. APOD: 2020-01-21 Parker: Zvuky slunečního větru
  11. Youtube.com: What If Earth’s Oceans Evaporated?

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Mystické hory, Herbig-Haro object


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »