Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magnetické siločáry Mléčné dráhy

Uznání: ESA, Planck; Text: Joan Schmelz (USRA)

Jakou roli v mezihvězdné fyzice hraje magnetické pole? Analýzy pozorování emise malých magneticky orientovaných prachových zrn družicí ESA Planck ukazují předtím neznámé struktury magnetického pole v naší Mléčné dráze, jak je vidět na zakroucených siločarách obrazu celé oblohy. Tmavě červená je vidět především v rovině Mléčné dráhy, kde je koncentrace prachu nejvyšší. Velké oblouky nad její rovinou jsou nejspíše pozůstatky explozívních událostí v minulosti z jádra naší Galaxie, koncepčně podobnými s magnetickými smyčkovými strukturami pozorovanými v atmosféře našeho Slunce. Křivky siločar souhlasí s mezihvězdnými filamenty neutrálního vodíku a poskytují vzrušující důkaz, že magnetické pole může doplňovat gravitaci nejenom při tvarování mezihvězdného média, ale i při vzniku hvězd. Jak magnetismus ovlivnil vývoj naší Galaxie zůstane nejspíš v nadcházejících letech předmětem výzkumu.

Seznam odkazů v popisu

  1. ESA.int: Planck
  2. NASA: Magnetism
  3. NASA: The Milky Way Galaxy
  4. ESA.int: Polarised emission from Milky Way dust
  5. Wikipedia: Galactic_plane
  6. APOD: 2020-02-23 Simulace vesmíru Illustris
  7. APOD: 2018-07-29 Cesta do středu Galaxie
  8. NASA: Coronal Loops in an Active Region of the Sun
  9. Google.com: Welcome to the GALFA-HI Survey's presence on the web!
  10. Wikipedia: Interstellar_medium
  11. Youtube.com: Simplest Motor made with a magnet, AA battery, and a copper wire
  12. NASA: Assembly of Galaxies
  13. Redd.it: Foto: Kočka s kalkulačkou :-)

Štítky: Mléčná dráha, Magnetické pole, Prach


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »