Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Žilkování nebe

Uznání a copyright: Ruslan Merzlyakov (RMS Photography)

Tento týden pořízený krásný pohled s nočními svítícími mračny, kterými na potemnělou oblohu proudí sluneční světlo, se odráží v klidných vodách u Nykobing Mors v Dánsku. Ledová mračna z hranice vesmíru ve výšce asi 80 kilometrů nad povrchem Země stále ještě odrážejí sluneční světlo, i když viděno ze země je Slunce pod obzorem. Noční svítící oblaka lze obvykle spatřit v letních měsících ve vysokých šířkách a jak se severní noci zkracují, tak letos začala být vidět brzy. Mračna jsou též známá jako polární mezosférická mračna a je o nich známo, že vznikají kondenzací vodní páry ve studené horní atmosféře na jemných prachových částicích z rozpadlých meteorů nebo vulkanického prachu. Družice NASA AIM poskytuje denní projekce nočních svítících mraků, tak jak jsou vidět z vesmíru.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: RMS photography: Catching ghosts
  2. Vimeo.com: Clouds vs Noctilucent clouds
  3. AtOptics.co.uk: Noctilucent Clouds, NLCs
  4. NASA: NASA’s AIM Spots First Arctic Noctilucent Clouds of the Season
  5. NASA: Electric-Blue Clouds Appear over Antarctica
  6. NASA: AIM

Štítky: NLC, Night shining clouds, Polar mesospheric clouds


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »