Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lyndsové temná mlhovina 1251

Uznání a copyright: Ara Jerahian

V temné mlhovině Lyndsové LDN 1251 vznikají hvězdy. Zaprášené molekulární mračno se pohybuje nad rovinou naší Mléčné dráhy asi 1000 světelných let daleko a je součástí komplexu temných mlhovin mapovaných v oblasti Cepheus flare. Astronomické výzkumy neprůhledných mezihvězdných mračen přes celé spektrum ukazují energetické rázové vlny a výtoky spojené s nově vzniklými hvězdami, včetně výmluvné červené záře z rozesetých Herbig-Haroových objektů na tomto ostrém snímku. Na scéně také číhají vzdálené galaxie pozadí pohroužené za zaprášeným prostorem. Pěkný pohled pořízený dalekohledem ze zahrádky a s širokopásmovými filtry zabírá na obloze asi dva úplňky, čili v odhadované vzdálenosti LDN 1251 asi 17 světelných let.
Poznámka překladatele: Beverly Turner Lynds(ová) je americká astronomka narozená v roce 1929, členka IAU.

Seznam odkazů v popisu

  1. Harvard.edu: Lynds, Beverly T.: Catalogue of Dark Nebulae
  2. arXiv.org: Star Forming Regions in Cepheus
  3. arXiv.org: Infrared and Radio observations of a small group of protostellar objects in the molecular core, L1251-C
  4. Wikipedia: Herbig–Haro object
  5. AstroBin.com: Ara: LDN 1251 - Humpback Anglerfish Nebula

Štítky: Ldn 1251, Ldn 1251, Molekulární mračno, Molekulární mračno, Star-formation, Star-formation


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc  moře nepokoje

Foceno afokalne sw 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »