Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEOWISE nad Libanonem

Uznání a copyright: Maroun Habib (Moophz)

I neozbrojeným okem je náhle vidět kometa. Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) byla objevena koncem března a jak dosáhla svého největšího přiblížení ke Slunci uvnitř dráhy Merkuru, tak koncem minulého týdne zjasněla. Tento meziplanetární ledovec doposud přežil sluneční ohřev a nyní, když se vrací zpátky do vnější Sluneční soustavy, tak se přibližuje k Zemi. Jelikož se kometa NEOWISE stala jednou z mála komet 21. století, která je vidět i pouhým okem, tak se to rychle rozkřiklo a kometa byla fotografována z mnoha slavných míst a měst na celém světě. Na snímku je vidět kometa NEOWISE zachycená před dvěma dny nad Libanonem před východem Slunce. Budoucí jasnost komety NEOWISE zůstává poněkud neurčitá, ale kometa se bude dát nejspíš nadále vyhledat nejenom časně ráno, ale příští týden také na časné večerní obloze.

Kometa NEOWISE z celého světa: Pozoruhodné snímky zaslané do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: JPL Small-Body Database Browser: C/2020 F3 (NEOWISE)(NEOWISE)_
  2. Aerith.net: C/2020 F3 ( NEOWISE )
  3. APOD: 2020-01-27 Vypařování komety ČG
  4. NASA: Solar System
  5. Wikipedia: 2020_F3_(NEOWISE)
  6. Pinimg.com: Foto: Kočka šeptá psovi :-)
  7. SpaceWeatherGallery.com: Realtime Image Gallery
  8. NASA: Earth
  9. Instagram.com: moophz: Deïr El Qamar, Mont-Liban, Lebanon: Comet C/2020 F3 (NEOWISE) captured from Deir el Qamar Lebanon, overseeing Majdel El Meouch top, during nautical twilight at 4:46am.
  10. EarthSky.org: How to see Comet NEOWISE
  11. Forbes.com: How To See Comet NEOWISE From Your Backyard This Week

Štítky: Kometa NEOWISE, Kometa NEOWISE, Libanon, Libanon, Naked eye, Naked eye


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »