Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6188: Draci z Oltáře

Uznání a copyright: Ariel L. Cappelletti

Tmavé útvary s jasným lemováním, které zaplňují prašnou mlhovinu NGC 6188, jsou dlouhé desítky světelných let. Tato emisní mlhovina se nachází na okraji jinak tmavého a velkého molekulárního mračna v jižním souhvězdí Oltáře (Ara), asi 4000 světelných let daleko. Hmotné mladé hvězdy, které se v této oblasti zrodily teprve před několika milióny let, jsou ponořené v asociaci Ara OB1 a hvězdnými větry a intenzivním ultrafialovým zářením opracovávají fantastické tvary a dodávají energii záři mlhoviny. Samotný nedávný vznik hvězd nejspíše vyvolaly větry a exploze supernov předchozí generace hmotných hvězd, které vymetly a stlačily molekulární plyn. Na snímku pořízeném dalekohledem ze zahrádky během více než 10 hodin z Córdoby v Argentině jsou použity falešné barvy v Hubblově paletě, která zvýrazňuje emisi atomů síry, vodíku a kyslíku v barvě červené, zelené a modré. Zorné pole zabírá asi 4 měsíční úplňky, což v odhadované vzdálenosti NGC 6188 odpovídá asi 150 světelným rokům.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Emission_nebula
  2. Wikipedia: Ara_(constellation)
  3. arXiv.org: The Ara OB1a association: Stellar population and star formation history
  4. NASA: Birth of Stars & Protoplanetary Systems
  5. Wikipedia: Stellar_association#OB_associations
  6. NASA: Stars
  7. AstroBin.com: Ariel Cappelletti: NGC 6188 - The Fighting Dragons of Ara in Hubble Palette (SHO)
  8. Youtube.com: Centro de Cordoba Argentina desde el drone
  9. Wikipedia: Argentina
  10. STScI.edu: Enhanced Color: Eagle Nebula
  11. Wikipedia: NGC_6188

Štítky: Star-formation, Molecular clouds, NGC 6188


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »