Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouře plující Jupiterem

Uznání a copyright: Andy Casely

Na ostrých teleskopických snímcích vládnoucího plynového obra Sluneční soustavy je vidět jak Jupiterem pluje bouře s jasnou hlavou a dlouhým ocasem. Snímky byly pořízeny 26. a 28. srpna a 1. září (zleva doprava) a bouře se do délky během této doby skoro zdvojnásobila. Bouře se táhne kolem jetstreamu severního mírného pásu planety a na následných snímcích putuje na východ, míjí Velkou rudou skvrnu a bělavý ovál BA, což jsou slavné bouře na Jupiterově jižní polokouli. Na prostředním snímku jsou také zachyceny Galileovské měsíce Kalisto a Io. Pozorovatelé dalekohledem, kteří na pozemské noční obloze Jupiter sledují, v několika minulých týdnech hlásili dramatické, četné, rychle se pohybující bouře v Jupiterově severním mírném pásu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Jupiter
  2. Wikipedia: Specifické pásy v atmosféře Jupiteru
  3. APOD: 2020-07-29 Letní obři
  4. Ehu.eus: New storm in the NTropZ-NTBs jetstream
  5. BritAstro.org: Jupiter in 2020, Report no.6: NTBs jetstream outbreak

Štítky: Bouře, Jupiter, Severní mírný pás


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »