Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tisíc meteorů

Uznání a copyright: Greg Priestley

Toto fascinující časosběrné video zachycuje přes tisíc nočních záblesků meteorů. První jednotlivá políčka videa začínají v dubnu 2019 a byla vybrána z 372 poměrně jasných nocí ze snímků automatické širokoúhlé observatoře v odlehlém Novém Jižním Walesu v Austrálii. Snímky jsou uspořádány podle místního hvězdného času, který využívá poloh hvězd k měření otáčení Země a sledují postup souhvězdí širokoúhlým polem během celého roku z 33. stupně jižní šířky. Během doby zachycují různé meteory včetně sporadických meteorů, jasných bolidů a meteorických rojů (a bleskových skřítků). Všechny snímky byly zpracovány stejným způsobem, takže ukazují skutečné změny podmínek místní oblohy.

Seznam odkazů v popisu

  1. Vimeo.com: Greg Priestley: 1,000 meteors (4K)
  2. Dur.ac.uk: Local Sidereal Time
  3. AMSmeteors.org: Meteor FAQ
  4. SkyAndTelescope.org: IS THERE SUCH A THING AS A RANDOM METEOR?
  5. NASA: Red Sprites Above the U.S. and Central America

Štítky: Meteor, Timelapse


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »