Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Atlas a pás Oriona

Uznání a copyright: Charles Bracken

Kometa Atlas (C/2020 M3) byla objevena teprve toto léto jako další kometa objevená NASA financovanou přehlídkou ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) a k planetě Zemi se má nejvíce přiblížit 14. listopadu. Nebude tak jasná jako kometa Neowise, ale pořád se dá pozorovat i triedrem, jak právě prolétá dobře známým souhvězdím Orion. Snímek teleobjektivem z 8. listopadu spojuje expozice registrované na kometu s expozicemi registrovanými na hvězdy Oriona. Tak vznikl velice efektivní hluboký pohled s barvami a podrobnostmi, které nemůžete vidět ani triedrem. Výmluvná nazelenalá koma je vlevo nahoře nad třemi hvězdami pásu Orionu pod středem snímku. Na skvělém pohledu jistě postřehnete Mlhovinu v Orionu a slavnou Koňskou hlavu. Jedna z hvězd v pásu Oriona je téměř 2000 světelných let daleko. Kometa Atlas prolétne 14. listopadu zhruba 2.9 světelných minut od Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Asteroid_Terrestrial-impact_Last_Alert_System
  2. SkyAndTelescope.org: COMETS CRAWL THROUGH THE SKIES AT DAWN AND DUSK
  3. EarthSky.org: Comet C/2020 M3 (Atlas) drawing nearer, in a great place to spot Wednesday night._
  4. APOD: 2020-09-19 Orion do hloubky
  5. TheSkyLive.com: How Far is Comet C/2020 M3 (ATLAS) from Earth?

Štítky: C/2020 m3, Kometa atlas, Orion


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »