Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na Jupiter z Juno

Uznání: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS; Processing & License: Kevin M. Gill;

Proč Jupiter obepínají barevné oblačné pásy? Horní vrstva atmosféry Jupiteru je rozdělena do světlých zón a tmavých pásů, které jsou kolem celé obří planety. Rozdělení na zóny kolem celé planety způsobují vysoké horizontální větry, které mohou přesahovat až 300 km/h. Co tyto silné větry vyvolává zůstává předmětem výzkumu. Předpokládá se, že zonální pásy doplňované stoupavým plynem obsahují poměrně neprůhledná mračna amoniaku a vody, která cloní světlo z nižších a tmavších hladin atmosféry. Na pohledu pořízeném v roce 2017 kosmickou sondou Juno je do velkých podrobností vidět jedna taková světle zbarvená zóna. Jupiterova atmosféra se většinou skládá z průhledných a bezbarvých plynů vodíku a hélia, které tudíž zřejmě nepřispívají ke zlatavým a hnědým barvám. Co tyto barvy způsobuje je dalším předmětem výzkumu, ale existuje hypotéza, že se jedná o malá množství slunečním světlem pozměněné síry a uhlíku. Na základě údajů z Juno byla učiněna řada objevů, včetně obsahu vody, která dosahuje nečekaně vysokých 0,25 procenta v horních vrstvách mraků u rovníku, přičemž tento objev je důležitý nejenom pro pochopení proudění na Jupiteru, ale také pro historii vody v celé Sluneční soustavě.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Jupiter
  2. NASA: Where Did You Get Those Stripes?
  3. Wikipedia: File:PIA02863_-_Jupiter_surface_motion_animation.gif
  4. Harvard.edu: The Range of Jupiter's Flow Structures that Fit the Juno Asymmetric Gravity Measurements
  5. APOD: 2020-08-11 Kypící mračna na Jupiteru
  6. Flickr.com: Kevin Gill: Jupiter - PJ10-34: JNCE_2017350_10C00034_V01: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill
  7. SwRI.edu: Juno
  8. Wikipedia: Atmosphere_of_Jupiter
  9. APOD: 2020-08-09 Původ prvků
  10. LANL.gov: Sulphur
  11. LANL.gov: Carbon
  12. NASA: Findings From NASA's Juno Update Jupiter Water Mystery
  13. APOD: 2020-10-19 Let nad Jupiterem blízko Velké rudé skvrny
  14. NASA: Simulated view of our Solar System

Štítky: Jupiter, Mračna, Juno


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »