Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie a jižní nebeský pól

Uznání a copyright: Petr Horálek, Josef Kujal

Jižní nebeský pól je snadné uvidět na snímcích hvězdných stop jižní oblohy. Je ve středu všech oblouků stop jižních hvězd kam na jih míří zemská osa rotace. Toto hvězdnaté panoráma se prostírá přes asi 60 stupňů hluboko na jižní obloze, kde se nachází i jižní nebeský pól lemovaný jasnými galaxiemi a skvosty jižního nebe. Nahoře jsou vidět hvězdy a mlhoviny podél roviny naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy. Ve středu nahoře vévodí Jižnímu kříži žlutavý obr Gama Crucis s tmavou oblastí mlhoviny Uhelný pytel pod ramenem kříže vlevo. V galaktické rovině u pravého okraje svítí hvězda Eta Carinae a červená záře Velké mlhoviny v Lodním kýlu. Dole jsou vidět Velké a Malé Magellanovo mračno, samostatné externí galaxie a satelity mocné Mléčné dráhy. Spojnice od hvězdy Gama Crucis přes modrou hvězdu dole v Jižním kříži Alfa Crucis míří k jižnímu nebeskému pólu, ale kde ten pól přesně je? Hledejte hvězdu jižního pólu Sigma Octantis. Podobně jako je Polaris hvězdou severního pólu, tak Sigma Octantis je o něco přes jeden stupeň od jižního nebeského pólu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2012-08-02 Stopy hvězd z jižního pólu
  2. Astronom.cz: PETR HORÁLEK PHOTOGRAPHY: Galaxies of the South Pole
  3. APOD: 2019-04-26 Jižní kříž u Eta Carinae
  4. NASA: The Nearest Galaxies
  5. APOD: Milkyway_Musca_SPSackenheim1024Labr.jpg
  6. APOD: 2018-06-28 Sigma Octantis a přátelé
  7. APOD: 2006-12-02 Hvězdné stopy v pěti kilometrech

Štítky: Lmc, Mléčná dráha, Smc, Scp


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »