Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy mlhovina Prodloužená mícha

Uznání a copyright: Russell Croman

Co dodává energii této neobvyklé mlhovině? CTB-1 je rozpínající se plynová obálka, která zůstala po výbuchu hmotné hvězdy v souhvězdí Kasijopeji (Cassiopeia) před 10 000 lety. Hvězda nejspíš vybuchla po vyčerpání prvků ve svém jádře, které ji při nukleární fúzi vzniklým tlakem stabilizovaly. Výslednému zbytku supernovy se říká mlhovina Prodloužená mícha pro její tvar podobný prodloužené míše (latinsky medulla oblongata) a stále září ve viditelném světle teplem generovaným srážkou s okolním mezihvězdným plynem. Proč mlhovina také září v rentgenovém světle ovšem zůstává tajemstvím. Jedna hypotéza praví, že zároveň vznikl energetický pulzar, který dodává energii mlhovině a rychle se pohybujícímu větru. Na základě toho byl pulzar nedávno opravdu na radiových vlnách nalezen a zdá se, že byl při výbuchu supernovy vyvržen rychlostí přes 1000 kilometrů za sekundu. I když se mlhovina Prodloužená mícha jeví tak velká jako úplněk, tak je natolik slabá že dva malé dalekohledy v Novém Mexiku, USA potřebovaly k vytvoření snímku celkem 130 hodin expozičního času.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Cassiopeia_(constellation)
  2. Wikipedia: Nuclear_fusion
  3. Stanford.edu: Fusion Regulation in the Sun
  4. NASA: Supernova Remnants
  5. Wikipedia: Medulla_oblongata
  6. NASA: Visible Light
  7. APOD: 2013-09-24 Místní pápěří
  8. Harvard.edu: Suzaku X-ray observations of the mixed-morphology supernova remnant CTB 1
  9. NASA: X-Rays
  10. BarkBusters.co.uk: Foto: Pejsek :-)
  11. Wikipedia: Pulsar
  12. Harvard.edu: The Tail of PSR J0002+6216 and the Supernova Remnant CTB 1
  13. NASA: Radio Waves
  14. Youtu.be: Crab Supernova Explosion [1080p]
  15. GxCCD.com: CTB-1 supernova remnant
  16. APOD: 2016-02-01 Najděte člověka na Měsíci
  17. Youtu.be: New Mexico by Drone (4K)
  18. Wikipedia: United_States
  19. RC-Astro.com: The Medulla Nebula

Štítky: Zbytek supernovy, CTB 1


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 50 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 10 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »