Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záblesky z Krabí mlhoviny

Uznání videa a copyright: Martin Fiedler

Nějak to přežilo výbuch, který by jistě zničil Slunce. Nyní se to otáčí 30 krát za sekundu a proslavilo se to rychlými záblesky. Jedná se o Krabí mlhovinu, rotující neutronovou hvězdu, která zůstala po supernově, která Krabí mlhovinu vytvořila. Pozorné oko dokáže na časosběrném videu spatřit záblesky pulzaru nad středem obrazu. Video vzniklo stohováním snímků pořízených tehdy, když se pulzar právě zablesknul a také snímků z jiných časových okamžiků. Záblesků Krabího pulzaru si poprvé povšimla neznámá žena, která navštívila noční veřejné pozorování univerzity v Chicagu, ale nikdo jí nevěřil. Vlastní výbuch supernovy vidělo v roce 1054 mnoho lidí. Krabí mlhovina zůstává malebným, rozpínajícím se mračnem plynu, který září přes celé elektromagnetické spektrum. Pulzar zřejmě přežil výbuch supernovy, protože se skládá z extrémně husté, kvantově degenerované hmoty.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Crab_Pulsar
  2. NASA: Neutron stars
  3. APOD: 2020-09-06 M1: Krabí mlhovina z Hubbla
  4. Youtu.be: Flashes of the Crab Pulsar
  5. Sissa.it: Jocelyn Bell Burnell: Reflections on the Discovery of Pulsars
  6. NASA: Night Sky Network events
  7. EarthSky.org: The Crab Nebula was an exploding star
  8. APOD: 2016-07-08 Vířící jádro Krabí mlhoviny
  9. AstroBin.com: DetlefHartmann: Crab Nebula (one decade time-lapse movie)
  10. Youtu.be: 3D Visualization of the Crab Nebula
  11. NASA: Introduction to the Electromagnetic Spectrum
  12. Wikipedia: Degenerate_matter

Štítky: Pulsar, Krabí mlhovina, Neutronová hvězda


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc  moře nepokoje

Foceno afokalne sw 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »