Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Korona úplného zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Helmut Eder

Ten měsíc byl víckrát zvláštní. Toho měsíce nastal úplněk, přesněji květinový úplněk podle této části roku. To ho ale nečinilo nějak zvláštním, úplňky jednou za měsíc nastávají. Ten měsíc ovšem úplněk nastal za superměsíce, což znamená, že plné fáze dosáhnul na své eliptické orbitě při svém největším přiblížení k Zemi. Trochu zvláštní bylo, že se superúplněk jevil o něco větší a jasnější, než průměrný úplněk, takže jsme ho mohli nazvat květinovým superúplňkem. Ten měsíc došlo také k úplnému zatmění Měsíce. Zatmělý Měsíc může vypadat docela zvláštně, temný, nerovnoměrně osvětlený a často červený, někdy se říká krvavě červený. Tudíž se ten měsíc mohlo mluvit o květinovém krvavém superúplňku. Přitom byl ovšem vidět přes řídké mraky. Mraky vytvořily kolem Měsíce slabou koronu, takže nevypadal jen zvláštní, ale i barevný. Byl také zobrazen tak hloubkově, že daleko v pozadí vpravo dole bylo vidět srdce Galaxie Mléčné dráhy. Úplněk, stín, Galaxie i barvy, to vše bylo zachyceno jediným snímkem minulý měsíc nedaleko města Cassilis v Novém Jižním Walesu v Austrálii. (Později spojeno s dvěma snímky dole, které lépe zachycují Mléčnou dráhu.)

Podrobnosti: O zítřejším prstencovém zatmění Slunce.
Galerie: Z úplného zatmění květinového krvavého superúplňku.

Seznam odkazů v popisu

  1. Almanac.com: The Old Farmers Almanac - Flower Moon
  2. Wikipedia: Month
  3. NASA: What is a Supermoon?
  4. NASA: Picture of the Earth and Moon orbit
  5. APOD: 2021-05-25 Měsíc při úplném zatmění
  6. SadAndUseless.com: Foto: Kočička :-)
  7. APOD: 2020-11-11 Barvy Měsíce
  8. AtOptics.co.uk: Ringed Moon - Lunar Corona
  9. APOD: 2015-06-15 Barevná lunární korona
  10. APOD: 2019-04-07 Nádherná obloha ve Štíru
  11. NASA: The Milky Way Galaxy
  12. Wikipedia: Cassilis,_New_South_Wales
  13. Wikipedia: New_South_Wales
  14. Wikipedia: Australia

Štítky: Lunární zatmění, Zatmění, Korona


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »