Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění na vodě

Uznání a copyright: Elliot Severn

Zatmění mají tendenci přicházet v párech. Při sezóně zatmění, která trvá asi 34 dní, jsou Slunce, Měsíc a Země seřazeny skoro na přímce dvakrát do roka. Měsíční fáze úplňku a novu od sebe dělí jen něco přes 14 dní za vzniku lunárního a slunečního zatmění. Částečná zatmění jsou často součástí jakékoliv sezóny zatmění. Ovšem někdy je postavení novu a úplňku v jediné sezóně zatmění dost blízko, aby mohl vzniknout pár úplného lunárního a úplného či prstencového zatmění slunečního. V této sezóně zatmění nov po úplňku s úplným lunárním zatměním 26. května vytvořil prstencové zatmění Slunce se severní dráhou stínu. To zatmění je zde vidět, když částečně zatmělé Slunce vycházelo 10. června a bylo vyfotografováno z rybářského mola ve Stratfordu ve státě Connecticut na severovýchodě Spojených Států.

Pozoruhodné snímky zaslané do APODu: Zatmění Slunce 10. června.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: May-June 2021: A Special Pair Of Eclipses
  2. NASA: PERIODICITY OF SOLAR ECLIPSES
  3. NASA: Moon Phase and Libration, 2021
  4. NASA: 2021 Annular Solar Eclipse
  5. NASA: May 26, 2021 Total Lunar Eclipse: Telescopic View
  6. Facebook: APOD.Sky: Partial Solar Eclipse of 2021 June

Štítky: Sezóna zatmění, Sluneční zatmění, Ase, Částečné, Annular


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře z jihu Moravy

Další informace »