Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Andromeda jedinou expozicí

Uznání a copyright: Miguel Claro (TWAN, Dark Sky Alqueva)

Jak daleko můžete vidět? Galaxie v Andromedě je vzdálená 2,5 milionu světelných let a je nejvzdálenějším objektem, který lze snadno pozorovat pouhým okem. Ostatní objekty noční oblohy, jako jsou hvězdy, hvězdokupy a mlhoviny, jsou obvykle ve vzdálenosti stovek až tisíců světelných let. To je daleko za hranicemi Sluneční soustavy, ale pořád uvnitř naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy. Na dobře vymyšlené noční hluboké scéně ze starého dolu v jižním Portugalsku pózuje přímo nad komínem externí galaxie známá také jako M31. Snímek byl pořízen jedinou, za oblohou vedenou expozicí, takže popředí je mírně rozmazané pohybem fotoaparátu, zatímco Andromeda samotná vyniká jako velká. Je vidět, jak se jasnější centrální oblast galaxie, která je obvykle jediná viditelná pouhým okem, rozšiřuje do spirálních ramen se slabšími vnějšími oblastmi, které se na obloze rozprostírají přes 4 úplňky. Za pouhých asi 5 miliard let by ovšem hvězdy Andromedy mohly pokrýt celou noční oblohu, protože Galaxie v Andromedě splyne s Mléčnou dráhou.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Andromeda_Galaxy
  2. APOD: 2011-05-20 Cesta noční oblohou
  3. MiguelClaro.com: Andromeda Galaxy Shinning Perfectly Aligned with a Chimney in a Single Photo Exposure
  4. APOD: 2020-04-30 Vesmírný ostrov Andromeda
  5. APOD: 2020-09-25 Měsíc a Andromeda
  6. HubbleSite.org: NIGHTTIME SKY VIEW OF FUTURE GALAXY MERGER
  7. Wikipedia: Andromeda–Milky Way collision

Štítky: Andromeda, Andromeda, M31, M31


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »