Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojúhelníková mlhovina Flemingové

Uznání a copyright: Anthony Saab

Tato spletitá vlákna rázem vzbuzeného zářícího plynu chaotického vzhledu se na obloze planety Země prostírají v souhvězdí Labutě (Cygnus) a jsou součástí Závojové mlhoviny. Závojová mlhovina samotná je velkým pozůstatkem po supernově, rozpínající se mračno zrozené při smrtící explozi hmotné hvězdy. Světlo z původní exploze supernovy pravděpodobně dorazilo k Zemi před více než 5 000 lety. Zářící vlákna jsou ve skutečnosti spíše dlouhými vlnkami v z boku viditelné plástvi, pozoruhodně dobře oddělené na záři ionizovaných atomů vodíku zobrazenou modře a kyslíku v červených odstínech. Závojová mlhovina, též známá jako Smyčka v Labuti a katalogizovaná jako NGC 6979, má nyní průměr asi 6 krát větší, než úplněk. Délka svazků vláken odpovídá v odhadované vzdálenosti 2400 světelných roků asi 30 světelným rokům. Mlhovina se často označuje jako Pickeringův trojúhelník podle ředitele Harvardské observatoře a také je pojmenována po svojí objevitelce, astronomce Williamině Flemingové jako Trojúhelníková mlhovina Flemingové.
Oprava: Na dva překlepy upozornil Petr Zoufalý.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-10-31 Duchovitá Závojová mlhovina
  2. Wikipedia: Veil_Nebula
  3. Harvard.edu: Chandra: Supernovas & Supernova Remnants
  4. arXiv.org: A Detailed Analysis of a Cygnus Loop Shock-Cloud Interaction
  5. STScI.edu: Piercing the Veil: FUSE Observes a Star Behind the Cygnus Loop Supernova Remnant
  6. Youtu.be: Hubble Telescope Revisits the Veil Nebula
  7. Youtu.be: Supernova Explosion: The Veil Nebula
  8. APOD: 2014-01-13 Cesta na Měsíc
  9. NASA: What Is a Light-Year?
  10. Harvard.edu: Harvard College Observatory History in Image
  11. Wikipedia: Williamina_Fleming
  12. DavidCortner.com: Fleming's Triangular Wisp

Štítky: Závojová mlhovina, Trojúhelník Flemingové, Zbytek supernovy


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 50 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 10 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »