Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblovo ultrahluboké pole ve světle a zvuku

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Sonification: G. Salvesen (UCSB); Data: M. Rafelski et al.

Slyšeli jste o Hubblově ultrahlubokém poli? Ať tak či onak, takto jste nejspíš o něm neslyšeli, položte prosím kurzor na snímek a poslouchejte! Hubblovo ultrahluboké pole HUDF (Hubble Ultra-Deep Field) bylo vytvořeno v letech 2003-2004, když Hubblův kosmický dalekohled dlouhou dobu zíral do téměř prázdného a tak vzdáleného prostoru, že se staly viditelné i slabé galaxie. HUDF je jedním z nejslavnějších astronomických snímků a zde je vidět oživený s ozvučenými vzdálenostmi. Po najetí na galaxii se zahraje tón, který přibližně odpovídá jejímu rudému posuvu. Jelikož se rudé posuvy posouvají k červenému konci světelného spektra, tak jsou zde vyjádřeny posunutím tónů k dolnímu konci zvukového spektra. Čím je galaxie vzdálenější, tím větší je její kosmologický rudý posuv (i když se jeví jako modrá) a tím nižší tón se zahraje. Průměrná galaxie v HUDF je vzdálená asi 10,6 miliardy světelných roků a zní jako F#. Jakou nejvzdálenější galaxii dokážete najít?
Poznámka překladatele: Dnešní APOD využívá tag IFRAME, ovšem na serveru NASA je zřejmě nastavení 'X-Frame-Options' na 'sameorigin', což znamená, že se stránka na jiném serveru nedá zobrazit. Doporučuji proto podívat se přímo na originální stránku.

Poznámka: Zvuk uslyšíte jenom na některých prohlížečích.

Seznam odkazů v popisu

  1. PinImg.com: Foto: Kočička se sluchátky :-)
  2. Wikipedia: Hubble_Ultra-Deep_Field
  3. NASA: Hubble Space Telescope
  4. ESAHubble.org: The Hubble Deep Fields
  5. APOD: 2004-03-09 Hubblovo ultra hloubkové pole
  6. Wikipedia: Musical_note
  7. Youtube.com: Redshift - Sixty Symbols
  8. NASA: Introduction to the Electromagnetic Spectrum
  9. UNSW.edu.au: What is a Sound Spectrum?
  10. APOD: 2013-04-08 Tabulka rudého posuvu pro náš vesmír
  11. APOD: 2020-07-26 Let Hubblovým ultrahlubokým polem
  12. Harvard.edu: Chandra: Note on Cosmic Distances
  13. Wikipedia: Piano_key_frequencies
  14. Apod.com: APOD: The Hubble Ultra Deep Field in Light and Sound (2021 Aug 02)

Štítky: Galaxie, Sonifikace, Hubblovo hloukové pole


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »