Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Abell 3827: Gravitatční čočka kanibalské kupy

Uznání: ESA/Hubble & NASA, R. Massey

Je to jedna galaxie nebo tři? Vpravo na snímku hmotné kupy galaxií Abell 3827 z Hubbla je něco, co vypadá jako ta nejneobvyklejší galaxie, zakřivená a se třemi středy. Podrobná analýza ovšem ukazuje, že se jedná o tři obrazy té stejné galaxie v pozadí, a jsou tam ještě přinejmenším další čtyři obrazy. Světlo z té jediné modré galaxie v pozadí vede přes komplexní gravitační pole kupy četnými cestami podobně jako jediné vzdálené světlo může mít četné cesty při pozorování přes stopku sklenky na víno. Studium toho, jak kupy jako je Abell 3827 a jejich galaktické složky odklání vzdálené světlo poskytuje informaci o tom, jak je distribuovaná hmota a temná hmota. Abell 3827 je tak daleko, že má rudý posuv 0,1; tedy světlo, které vidíme ji opustilo před asi 1,3 miliardami let, ještě předtím, než Zemi obývali dinosauři. Centrální galaxie v kupě již mezitím jistě splynuly při hodování galaktického kanibalismu do jedné obří galaxie ve středu kupy.

Seznam odkazů v popisu

  1. ESAHubble.org: Our Giant Universe
  2. Oup.com: Dark matter dynamics in Abell 3827: new data consistent with standard cold dark matter
  3. Wikipedia: Gravitational_lens
  4. Youtu.be: Gravitational Lensing with a Wine Glass
  5. PinImg.com: Foto: Pes čte s brýlemi :-)
  6. Youtu.be: What Is Gravitational Lensing?
  7. AASnova.org: The Fault in Our (Unaligned) Stars
  8. NASA: Dark Energy, Dark Matter
  9. APOD: 2013-04-08 Tabulka rudého posuvu pro náš vesmír
  10. UCLA.edu: Cosmology Calculator
  11. Youtu.be: When Dinosaurs Roamed The Earth
  12. APOD: 1998-08-31 A3827: Galactic Cannibal
  13. UniverseToday.com: What is Galactic Cannibalism?
  14. Wikipedia: ESO_146-5

Štítky: Kupa galaxií, Abell 3827, Gravitační čočky


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »