Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblaka vodíku v M33

Uznání a copyright: Luca Fornaciari

Zdá se, že nádherná spirální galaxie M33 má více než slušný podíl zářícího vodíku. M33 je výrazným členem Místní skupiny galaxií, je také známá jako galaxie Trojúhelník a leží pouhé 3 miliony světelných let od nás. Podél volně se vinoucích spirálních ramen se směrem k jádru M33 vyskytují obří HII oblasti, které jsou jedny z největších známých porodnic hvězd, míst, kde vznikají sice velmi hmotné hvězdy, ale s krátkým životem. Intenzivní ultrafialové záření ze zářivých hmotných hvězd ionizuje okolní vodík a ten pak vytváří charakteristickou červenou záři. Pro zvýraznění HII oblastí na tomto teleskopickém snímku byla širokopásmová data použitá k vytvoření barevného pohledu na galaxie zkombinována s úzkopásmovými daty pořízenými přes H-alfa filtr, který propouští nejsilnější emisní čáru vodíku. Na vložených snímcích po stranách jsou podrobné záběry katalogizovaných HII oblastí. S pomocí referenčních čísel můžete vyhledat jejich polohu v galaxii Trojúhelník. Například obří HII oblast NGC604 je na vloženém snímku vpravo s pozičním číslem 15. Na tomto portrétu M33 se nachází na poloze asi 4 hodiny od jejího středu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-12-31 M33: Galaxie Trojúhelník
  2. Wikipedia: H_II_region
  3. Wikipedia: H-alpha#Filter
  4. Wikipedia: File:Emission_spectrum-H.svg
  5. HubbleSite.org: FIRESTORM OF STAR BIRTH IN GALAXY M33
  6. LucaFornaciariFotografia.com: Astrofotografia sulla galassia Triangolo M33 e le sue nebulose

Štítky: M33, Ngc598, H alpha, Vodík, Star-forming region, Oblast H-II


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

Canon 60D, Samyang 16/2.0 13sec. ISO800

Další informace »