Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 289: Vír na jižní obloze

Uznání a copyright: Mike Selby

Asi 70 milionů světelných roků vzdálená nádherná spirální galaxie NGC 289 je větší než naše Mléčná dráha. Jasné jádro a barevný centrální disk NGC 289 při pohledu téměř z čelní strany přecházejí do pozoruhodně slabých, namodralých spirálních ramen. Rozsáhlá ramena se vinou do vzdálenosti více než 100 tisíc světelných let od galaktického středu. Na tomto ostrém teleskopickém portrétu galaxie vpravo dole je vidět, že se hlavní spirální rameno potkává s malou, rozmazanou eliptickou průvodní galaxii, která interaguje s obrovskou NGC 289. V popředí jsou hvězdy s paprsky. Hvězdy jsou uvnitř Mléčné dráhy v jižním souhvězdí Sochaře (Sculptor).

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Milky Way and Our Location
  2. Harvard.edu: The Giant, Gas-Rich, Low-Surface-Brightness Galaxy NGC 289
  3. AstroBin.com: SCObservatory: NGC 289
  4. APOD: 2016-02-10 Galaxie v řece
  5. Wikipedia: Sculptor_(constellation)

Štítky: Spirální galaxie, Spiral arms


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »