Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa a Krab

Uznání a copyright: Jose Mtanous

Toto pěkné zorné pole v souhvězdí Býka (Taurus) zabírá na obloze něco přes 2 stupně, neboli 4 úplňky. Vpravo nahoře od středu snímku je vidět slabá načervenalá skvrna objektu M1 (Messier 1), též známého jako Krabí mlhovina. M1 je prvním objektem slavného katalogu lovce komet 18. století Charlese Messiera věcí, které rozhodně nejsou komety. Snímek vytvořený z obrazových dat pořízených letos 11. října však kometu obsahuje. Vlevo pod středem snímku je slabá nazelenalá koma a prachový ohon periodické komety 67P Čurjumov-Gerasimenko(vá), též známé jako kometa s Rosettou. V 21. století se nakonec stala místem posledního odpočinku robotů z planety Země. Kometa s Rosettou se nyní vrací do vnitřní Sluneční soustavy a blíží se do svého dalšího perihelu, neboli největšího přiblížení ke Slunci, které nastane 2. listopadu. K největšímu přiblížení k Zemi, k perigeu dojde 12. listopadu, ale tehdy bude kometa příliš slabá pro pozorování pouhým okem.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Messier 1 (The Crab Nebula)
  2. Wikipedia: 67P/Churyumov–Gerasimenko
  3. NASA: Rosetta and Philae
  4. APOD: 2021-09-10 Kometa s Rosettou v dohledu
  5. TheSkyLive.com: Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko

Štítky: Kometa, 67p, Churyumov-Gerasimenko, Rosetta, M1, Krabí mlhovina


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce v H-alfa Jindřichův .Hradec

Další informace »