Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce rentgenově z družice NuSTAR

Uznání: NASA, NuSTAR, SDO

Proč jsou oblasti nad slunečními skvrnami tak horké? Samotné sluneční skvrny jsou o něco chladnější než okolní sluneční povrch, protože magnetická pole, která je vytvářejí, snižují konvekční ohřev. Je proto zvláštní, že oblasti nad nimi, dokonce i mnohem výše ve sluneční koróně, mohou být stokrát teplejší. Aby NASA pomohla zjistit příčinu, tak namířila velmi citlivý rentgenový dalekohled na družici Země NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) na Slunce. Zde je vidět Slunce v ultrafialovém světle v červené barvě z družice SDO (Solar Dynamics Observatory). Na tento obraz je ve falešných barvách zelené a modré superponována emise nad slunečními skvrnami, jak ji detekovala družice NuSTAR v různých pásmech vysokoenergetického rentgenového záření, které zvýrazňuje oblasti s extrémně vysokou teplotou. Snímky z NuSTARu jako je tento umožňují osvětlit mechanismus ohřevu sluneční atmosféry a nano a mikro vzplanutí, jako krátké výboje energie, které mohou být motorem neobvyklého ohřevu.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Sunspot
  2. Youtube.com: Physics - Energy - Heat Transfer - Convection
  3. APOD: 2019-07-01 Velká korona
  4. Twitter: NASA
  5. CalTech.edu: Sun Sizzles in High-Energy X-Rays
  6. CalTech.edu: Sun Sizzles in High-Energy X-Rays
  7. NASA: Ultraviolet Waves
  8. NASA: Sun Shines in High-Energy X-rays
  9. NASA: About The SDO Mission
  10. NASA: Sunspots and Solar Flares
  11. Wikipedia: NuSTAR
  12. NASA: X-Rays
  13. Youtube.com: How Hot Can It Get?
  14. APOD: 2005-08-14 Zahřívání koronálních smyček
  15. Wikipedia: Nanoflares
  16. Harvard.edu: NuSTAR observations of a repeatedly microflaring active region
  17. FineArtAmerica.com: Foto: Kočka ve skoku :-)

Štítky: Slunce, Slunce, Rentgenové paprsky, Rentgenové paprsky, Nustar


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »