Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

JWST na cestě do L2

Uznání a copyright: Malcolm Park (North York Astronomical Association)

Tento časosběrný snímek sleduje, jak se Kosmický dalekohled Jamese Webba pohybuje přes hvězdy v Orionu na jeho cestě až za Měsíc. Tato animace vznikla zkombinováním záznamu 12 po sobě jdoucích expozic dlouhých 10 minut pořízených 28. prosince s hlubokým barevným obrazem hvězd v pozadí. JWST asi 2,5 po startu 25. prosince překročil výšku dráhy Měsíce, když na své cestě na halo dráhu kolem Lagrangeova bodu L2 soustavy Země-Slunce stoupal z gravitační studny Země. Lagrangeovy body jsou příhodná místa ve vesmíru, kde je gravitační přítažlivost jednoho hmotného tělesa (Země), které obíhá kolem jiného hmotného tělesa (Slunce), v rovnováze s odstředivou silou potřebnou k pohybu spolu s nimi. Takže mnohem menší hmoty, jako jsou kosmické lodě, mají tendenci tam zůstat. Jeden z pěti Lagrangeových bodů, L2, se nachází asi 1,5 milionu kilometrů od Země přímo na protažené spojnici Země-Slunce. JWST k bodu L2 dorazí 29 dní po startu 23. ledna. Zatímco si budete užívat odpočinku v povrchové gravitaci Země, tak můžete online sledovat jeho postup a komplikované rozvinutí.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: Join Webb on a journey of discovery
  2. NASA: What is a Lagrange Point?
  3. Wikimedia: Lagrangian_points_equipotential.gif
  4. NASA: WHERE IS WEBB?

Štítky: Jwst, Lagrange point, L2, Problém tří těles


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »