Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyřnásobné lunární halo nad zimní cestou

Uznání a copyright: Dani Caxete

Někdy padající ledové krystalky vytvoří z atmosféry obří čočku, takže se kolem Slunce nebo Měsíce se objeví oblouky a halo. Právě taková situace nastala jedné sobotní noci v roce 2012 nedaleko Madridu ve Španělsku, kde se na zimní obloze objevil nejen jasný Měsíc, ale také čtyři vzácná měsíční hala. Nejjasnějším objektem na snímku je Měsíc u jeho horního okraje. Světlo z Měsíce se láme přes snášející se šestihranné ledové krystalky do docela vzácného 22stupňového hala, které je vidět kolem Měsíce. Vodorovné prodloužení 22stupňového oblouku je ještě vzácnější opsané halo, které je způsobováno sloupkovými ledovými krystaly. A ještě vzácněji se část měsíčního světla láme přes vzdálenější padající ledové krystaly za vzniku (třetího) duhového oblouku 46 stupňů od Měsíce, který je zde vidět nad malebnou zimní krajinou. Kromě toho je vidět i část celého 46stupňového kruhového hala, takže se podařilo zachytit zejména pro Měsíc mimořádně vzácné čtyřnásobné halo. Daleko v pozadí je známá zimní obloha, kde je mezi vnitřním a vnějším obloukem vidět Sirius, pás Orionu a Betelgeuse. Hala a oblouky obvykle trvají několik minut až hodin, takže pokud je uvidíte, pozvěte rodinu, přátele nebo sousedy a podělte se o neobvyklý pohled na oblohu neobvyklou čočkou.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtu.be: MADRID, SPAIN In 4K ???????? | AERIAL DRONE TOUR ULTRA HD {4K}
  2. Wikipedia: Spain
  3. NASA: Earth's Moon
  4. Flickr.com: dani caxete: Double Halo Lunar 2 APOD (NASA)
  5. AtOptics.co.uk: 22° Halo Formation
  6. APOD: 2008-12-07 Halo kolem Měsíce
  7. AtOptics.co.uk: Circumscribed Halo
  8. AtOptics.co.uk: Column Orientation and Column Arcs
  9. Flickr.com: dani caxete: Double Halo Lunar
  10. AtOptics.co.uk: 46° Radius Halo
  11. Quickmeme.com: Foto: Kočka :-)
  12. APOD: lunararcs_caxete_labelled.jpg
  13. Illinois.edu: SIRIUS (Alpha Canis Majoris)
  14. APOD: 2011-01-21 Alnitak, Alnilam, Mintaka
  15. APOD: 2020-01-01 Představa Betelgeuse
  16. APOD: 2015-11-08 Čtveřice u Velkého solného jezera
  17. APOD: 2020-02-24 Měsíční korona, halo a oblouky nad Manitobou

Štítky: Lunar halo, Ledové krystaly, Spain


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »