Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Europa z Galilea

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SETI Institute, Cynthia Phillips, Marty Valenti

Koncem 90. let minulého století kolem Jupiteru obíhala sonda Galileo a pořídila úžasné snímky Europy, které dokazují, že je pod ledovým povrchem tohoto měsíce pravděpodobně hluboký globální oceán. Obrazová data ze sondy Galileo byla znovu zpracována s vylepšenou kalibrací, takže mohl vzniknout barevný snímek, který se blíží tomu, co by mohlo vidět lidské oko. Dlouhé zakřivené zlomy na Europě naznačují přítomnost podpovrchové kapalné vody. Energii, která oceán udržuje v kapalné stavu dodává slapové namáhání, které tento velký měsíc na své eliptické orbitě kolem Jupiteru podstupuje. Ještě více ale vzrušuje možnost, že by tento proces mohl i přes absenci slunečního světla dodávat energii pro udržení života, což činí Europu jedním z nejlepších míst pro hledání života mimo Zemi. Jakému druhu života by se mohlo v takovém hlubokém, temném podpovrchovém oceánu dařit? Vezměme v úvahu třeba extrémní krevety na naší vlastní planetě Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Galileo
  2. NASA: PIA19048: Europa's Stunning Surface
  3. NASA: NASA Scientists Confirm Water Vapor on Europa
  4. APOD: 2016-04-01 Europa: Objevujte život pod vodou
  5. APOD: 2014-09-19 Potenciálně obyvatelné měsíce
  6. NASA: Europa Clipper
  7. NASA: Extreme Shrimp May Hold Clues to Alien Life

Štítky: Europa, Galileo, Voda, Extreme shrimp


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc  moře nepokoje

Foceno afokalne sw 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »