Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výtrysk z mladé hvězdy MHO 2147

Uznání a license: International Gemini Observatory / NOIRLab / NSF / AURA
Acknowledgments: L. Ferrero (Universidad Nacional de Córdoba)

Tento úžasný pozemský snímek hvězdného výtrysku z observatoře Gemini Jih v chilských Andách na planetě Zemi pomohly zaostřit laserové umělé hvězdy a adaptivní optika. Ty dva výtoky z MHO 2147 pocházejí z mladé hvězdy ve vývoji. Hvězda se nachází v centrální Mléčné dráze na hranici souhvězdí Střelce (Sagittarius) a Hadonoše (Ophiuchus) v odhadované vzdálenosti kolem 10 000 světelných roků. Hvězdu samotnou, která se nachází ve středu, zakrývá hustá oblast chladného prachu. Ale na infračerveném snímku je možné sledovat sinusoidu výtrysků přes snímek, který v odhadované vzdálenosti zabírá asi 5 světelných roků. Zjevné kolísání směru ven vyvěrajících výtrysků zřejmě způsobuje precese mladé rotující hvězdy. Rotační osa mladé hvězdy, která je součástí vícenásobné hvězdné soustavy, zřejmě pod vlivem doprovodných složek soustavy vykonává precesní kolébavý pohyb podobně jako dětská káča.

Seznam odkazů v popisu

  1. Gemini.edu: Exploring the Universe, Sharing its Wonders
  2. APOD: 2018-05-18 Útok laserových pointačních hvězd
  3. APOD: 2015-05-07 Jen s omezením difrakcí
  4. NOIRLab.edu: Sidewinding Young Stellar Jets Spied by Gemini South
  5. CalTech.edu: Star Birth
  6. arXiv.org: High-resolution images of two wiggling stellar jets, MHO 1502 and MHO 2147, obtained with GSAOI+GeMS

Štítky: Ngc7822, S171, Emisní mlhovina, Star-formation, Narrowband


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »