Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východní moře na západě Měsíce

Uznání a copyright: Tom Glenn

Mare Orientale, latinsky Východní moře, je jedním z nejvýraznějších velkorozměrových lunárních útvarů. Tuto nejmladší z velkých lunárních impaktních pánví je z pozemské perspektivy velice obtížné vidět. Přesto na ostrém teleskopickém snímku pořízeném při příhodném naklonění neboli libraci přivrácené strany Měsíce je Východní moře vidět ve středu nahoře u velmi zkráceného západního okraje Měsíce. Tuto impaktní pánev vytvořil před více než 3 miliardami let dopad planetky o rozměru téměř 1000 kilometrů a její soustředné kruhovité útvary, vlny v lunární kůře, jsou ovšem snadněji vidět na snímcích z družic Měsíce. Proč je ale Východní moře na západním okraji Měsíce? Lunární útvar Mare Orientale byl pojmenován před rokem 1961. To je před rokem, kdy se otočila konvence označování východu a západu na lunárních mapách.

Seznam odkazů v popisu

  1. ASU.edu: Orientale Basin
  2. SkyAndTelescope.org: SET YOUR SIGHTS ON THIS LUNAR BULL’S-EYE
  3. APOD: WesternMoonTomGlennLabels.jpg
  4. USRA.edu: Lunar Orbiter: Impact Basin Geology
  5. Harvard.edu: Mare Orientale: The Eastern Sea in the west - Discovery and nomenclature

Štítky: Libration, Mare orientale, Měsíc


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »