Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V objetí slunečního světla

Uznání a copyright: Juan Luis Cánovas Pérez

I když byla Venuše (vlevo) 29. ledna nejjasnější planetou na obloze, tak měla zdánlivou velikost pouze 1/30 Měsíce. Ale jak obě tělesa vyšla před Sluncem, tak měla stejnou fázi. Na okamžik byly jejich koutouče nad jihovýchodním obzorem osvětleny asi z 12 procent. Na těchto dvou různých snímcích jsou vidět jejich podobně Sluncem osvětlené srpky. Každý z panelů je tvořen z mnoha naskládaných videosnímků z malého dalekohledu při různém zvětšení. Venuše stejně jako Měsíc prochází různými fázemi, když se tato vnitřní planeta přesouvá z večerní oblohy na ranní a zpět s periodou 584 dní. Měsíci trvá jeho vlastní cyklus fází, neboli lunace, asi 29,5 dní.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Moon, Mars and Venus, morning of January 29
  2. Flickr.com: Juanluison CP: Venus y La Luna. Misma Fase
  3. Wikipedia: Galileo_Galilei#Phases_of_Venus
  4. APOD: 2022-01-06 Poslední dny Venuše na večerní obloze
  5. NASA: Moon Phase and Libration, 2022
  6. APOD: 2020-09-26 Měsíční páry a synodický měsíc

Štítky: Venuše, Měsíc, Crescent


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »