Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krásné Albireo AB

Uznání a copyright: Robert Eder

Beta Cygni se neozbrojenému oku jeví jako jediná jasná hvězda. Tato hvězda u paty Severního kříže, slavného asterismu v souhvězdí Labuti (Cygnus), je asi 420 světelných roků daleko. Ovšem pohled okulárem malého dalekohledu ji transformuje do krásné dvojhvězdy, modrého a zlatého klenotu noční oblohy. Hvězda beta Cygni je též známa jako Albireo a označení Albireo AB ukazuje na dvě jasné složky této hvězdy. Tento teleskopický snímek ilustruje vizuálně odlišné barvy spolu se souvisejícím viditelným spektrem na vložených snímcích vpravo. Albireo A na vloženém snímku vykazuje spektrum obra typu K, který je chladnější než Slunce a vyzařuje většinu energie na žlutých a červených vlnových délkách. Albireo B dole má spektrum hvězdy hlavní posloupnosti, mnohem teplejší než Slunce, která vyzařuje více energie v modré a fialové barvě. O hvězdě Albireo A je známo, že se jedná o dvojhvězdu, jejíž obě složky obíhají kolem stejného těžiště i když jsou obě hvězdy příliš blízko, než aby se daly rozlišit malým dalekohledem. Zřetelně oddělené složky Albireo A a B nejspíše představují optickou dvojhvězdu a nikoliv fyzikální dvojhvězdný systém, protože obě tyto složky mají jasně odlišný pohyb prostorem.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Albireo
  2. EarthSky.org: Exquisite Albireo, a much-loved double star
  3. Illinois.edu: ALBIREO (Beta Cygni)
  4. AstroBin.com: Robert Eder: Albireo - Spectrum
  5. NASA: Visible Light
  6. Wikipedia: Albireo#Albireo_A
  7. arXiv.org: The mass of Albireo Aa and the nature of Albireo AB: New aspects from Gaia DR2

Štítky: Beta cygni, Rudý obr, Spectra


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »