Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přímá projekce: Měsíc v mých rukou

Uznání a copyright: Jeff Graphy

Nemusíte se dívat dalekohledem, abyste věděli, kam míří. Promítání obrazu dalekohledem na velký povrch může být užitečné, protože se zmírní velmi intenzivní jasnost velice jasných zdrojů. Takové snížení jasu je užitečné při při pozorování Slunce, například při zatmění Slunce. Na tomto snímku jedinou expozicí je ovšem příliš jasný promítnutý úplněk Před dvěma týdny nastal letošní únorový úplněk, kterému se v některých severských kulturách říká sněžný úplněk. Přístrojem k promítání je hlavní 62centimetrový dalekohled observatoře Saint-Véran vysoko ve francouzských Alpách. Přímé pozorování úplňku je snadnější, protože není zase tak jasný, i když neuvidíte takovou úroveň podrobností. Příští možnost nastane 17. března.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: How Do Telescopes Work?
  2. Wikipedia: List_of_brightest_natural_objects_in_the_sky
  3. NASA: All About the Sun
  4. APOD: 2008-08-02 Tričko se zatměním
  5. NASA: Episode 19 – We Asked a NASA Scientist – Why Can You See the Moon During the Day?
  6. APOD: 2016-02-01 Najděte člověka na Měsíci
  7. TimeAndDate.com: Traditional Full Moon Names
  8. Wikipedia: Observatory_of_Saint-Veran
  9. Youtu.be: Saint-Véran
  10. Wikipedia: Alps
  11. Shopify.com: Foto: Kočka v brýlích :-)
  12. NASA: Moon Phase and Libration, 2022

Štítky: Projection, Měsíc, Úplněk


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »