Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezihvězdná kometa 2I Borisov

NASA, ESA, and D. Jewitt (UCLA) et al.

Kometa 2I/Borisov navštívila Sluneční soustavu odněkud odjinud z Galaxie Mléčné dráhy. První známou mezihvězdnou kometu objevil 30. srpna 2019 amatérský astronom Gennadij Borisov a zde je vidět na dvou snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu z listopadu a prosince 2019. Vlevo je rozmazaná vzdálená galaxie pozadí poblíž komety Borisov, když Hubble sledoval tuto rychlou kometu a její prachový ohon ve vzdálenosti asi 327 milionů kilometrů od Země. Vpravo je vidět kometa 2I/Borisov krátce po periheliu, po svém nejtěsnějším přiblížení ke Slunci. Pozorování Evropské jižní observatoře ukazují, že se tato kometa před průletem perihelem v roce 2019 možná předtím nikdy nepřiblížila k žádné hvězdě. Největší přiblížení komety Borisov k naší milé planetě na vzdálenost přibližně 290 milionů kilometrů nastalo 28. prosince 2019. Přestože ostré snímky z Hubbla neumožňují rozlišit jádro komety, tak vedly k odhadu jejího průměru na méně než 1 kilometr.
Oprava: Na překlep upozornil Petr Zoufalý.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Borisov
  2. NASA: Comet 2I/Borisov
  3. HubbleSite.org: INTERSTELLAR COMET 2I/BORISOV SWINGS PAST THE SUN
  4. HubbleSite.org: COMET 2I/BORISOV TIME-LAPSE
  5. ESO.org: First interstellar comet may be the most pristine ever found
  6. arXiv.org: Sending a Spacecraft to Interstellar Comet 2I/Borisov

Štítky: Kometa, 2I borisov


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

Canon 60D, Samyang 16/2.0 13sec. ISO800

Další informace »