Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když se duha směje

Uznání a copyright: Marcella Giulia Pace

Chcete vidět jak se duha směje? Když je Slunce nízko na obloze, tak se dívejte poblíž zenitu (přímo nahoru) a možná ji uvidíte. To je příkladem ledového halo známého jako cirkumzenitální oblouk, které bylo 24. února zachyceno nad vrcholem palmy z Ragusy na Sicílii. Živě barevné oblouky jsou často nazývány usmívající se duhou, a to kvůli jejich zakřivení a barvám obrácenými vzhůru nohama. U cirkumzenitálních oblouků je zenit uprostřed a červená barva na vnější straně, což je rozdíl oproti duhám, jejichž oblouky se po dešti ohýbají směrem k obzoru. Pravé duhy však vznikají tak, že vodní kapky lámou sluneční světlo a vytvářejí spektrum barev. Cirkumzenitální oblouky jsou výsledkem lomu a odrazu v plochých šestiúhelníkových ledových krystalcích, což jsou ledové krystalky na kterých vznikají falešná slunce a které vznikající ve vysokých řídkých mracích.

Seznam odkazů v popisu

  1. GreenFlash.photo: Circumzenithal Arc
  2. APOD: 2018-12-21 Mimořádná sluneční hala
  3. AtOptics.co.uk: Circumzenithal Arc
  4. AtOptics.co.uk: CZA - Effect of solar altitude
  5. APOD: 2010-08-07 Duha při západu slunce
  6. NASA: Episode 20 – We Asked a NASA Scientist – Are There Rainbows on Mars?
  7. Man.ac.uk: Physics of the circumzenithal arc

Štítky: Cirkumzenitální oblouk, Ice halo


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »