Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety nad egyptskými pyramidami

Uznání a copyright: Osama Fatehi

Přehlídka planet časně ráno pokračuje. Už od poloviny dubna jsou na obloze ráno před úsvitem po celém světě vidět seřazené planety Jupiter, Venuše, Mars a Saturn. Na snímku z minulého měsíce jsou tyto planety zachyceny nad Džoserovou stupňovitou pyramidou, která je na seznamu míst světového dědictví UNESCO. Pyramida se nachází v egyptské nekropoli Sakkára, byla postavena ve 27. století př. n. l. a je jednou z nejstarších známých pyramid. Kompozice ze dvou snímků obsahuje snímek popředí pořízený během večerní modré hodinky a snímek pozadí pořízený ze stejného místa následující ráno. Ranní seřazení planet se pomalu mění. Koncem minulého měsíce si planety Jupiter a Venuše prohodily místa a koncem tohoto měsíce si místa prohodí Jupiter a Mars poté, co se minou ve vzdálenosti jednoho stupně. Toto malebné úhlové uspořádání planet je samozřejmě dílem náhody, protože všechny tyto planety už miliardy let obíhají kolem Slunce, dávno předtím, než byla postavena i starověká Džoserova pyramida.

Pozoruhodná podání do APODu: Ranní přehlídka planet 2022.

Seznam odkazů v popisu

  1. Instagram.com: osama.fathi.nswatcher85: Saqqara Archaeological Complex
  2. Wikipedia: Pyramid_of_Djoser
  3. Wikipedia: World_Heritage_Site
  4. UNESCO.org: World Heritage List
  5. Wikipedia: Egypt
  6. Youtu.be: Virtual Egypt 4K: Saqqara and the Oldest Pyramid
  7. Oldest.org: 8 Oldest Pyramids in the World
  8. Wikipedia: Blue_hour
  9. APOD: 2022-04-26 Přehlídka planet nad operou v Sydney
  10. NicePng.com: Foto: Tři překvapené kočičky :-)
  11. NASA: Mars-Saturn, Jupiter-Venus Conjunctions Happening This Month!
  12. In-The-Sky.org: Conjunction of Jupiter and Mars
  13. NASA: Solar System Exploration
  14. NASA: Sun
  15. WorldHistory.org: The Step Pyramid of Djoser at Saqqara

Štítky: Přehlídka planet, Egypt, Djoserova pyramida


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »