Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Abell 7

Uznání a copyright: Donald Waid, Ron Dilulio

Velice slabá planetární mlhovina Abell 7 se na pozemské obloze nachází jižně od Orionu v souhvězdí Zajíce (Lepus) ve vzdálenosti asi 1800 světelných roků. Kolem ní jsou hvězdy Mléčné dráhy, za ní jsou vzdálené galaxie pozadí a na tomto hloubkovém teleskopickém snímku se rýsuje její obecně jednoduchý kulový tvar o průměru asi 8 světelných roků. Uvnitř se nacházejí krásné, složitější detaily zvýrazněné za pomoci úzkopásmových filtrů. Emise vodíku je zobrazena v načervenalých odstínech a emise kyslíku je mapována do zelené a modré barvy, což dává mlhovině Abell 7 přirozený vzhled, který by jinak byl příliš slabý na to, než abychom ji mohli očima ocenit. Planetární mlhoviny představují krátkou závěrečnou fázi vývoje hvězd, kterou naše Slunce čeká za 5 miliard let, kdy se centrální hvězda mlhoviny, kdysi podobná Slunci, zbaví svých vnějších vrstev. Stáří planetární mlhoviny Abell 7 se odhaduje na 20 000 let. Její centrální hvězda je zde vidět jako slábnoucí bílý trpaslík o stáří asi 10 miliard let.

Seznam odkazů v popisu

  1. AllTheSky.com: Lepus
  2. arXiv.org: Testing the binary hypothesis for the formation and shaping of planetary nebulae
  3. Waid-Observatory.com: Object: Abell 7
  4. APOD: 2011-10-13 Barva IC 1795
  5. APOD: 2010-05-06 Severní a Jižní sova
  6. Wikipedia: Planetary_nebula
  7. FutureTimeline.net: A future timeline of the Universe and its ultimate fate.
  8. NASA: Citizen Scientist Finds Ancient White Dwarf Star Encircled by Puzzling Rings

Štítky: Abell 7, Png 215.5-30.8, Planetární mlhovina, Bílý trpaslík


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »