Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Webbovo první hluboké pole

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI, NIRCam

Toto je doposud nejhlubší a nejostřejší infračervený snímek vesmíru. Pohled na raný vesmír v souhvězdí Létající ryby (Volans) pořídil přístroj NIRCam za 12,5 hodin expozičního času na Kosmickém dalekohledu Jamese Webba. Hvězdy se šesti viditelnými paprsky se samozřejmě nacházejí úplně uvnitř naší Mléčné dráhy. Tento difrakční obrazec je charakteristický pro 18 šestiúhelníkových segmentů Webbova zrcadla, které spolu tvoří jediné primární zrcadlo o průměru 6,5 metru. Tisíce galaxií, které zaplavují zorné pole, jsou členy kupy galaxií SMACS0723-73 ve vzdálenosti asi 4,6 miliardy světelných let. Hluboké pole se zdá být zamořené svítícími oblouky, což jsou ovšem ještě více vzdálené galaxie. Jejich obrazy jsou zborceny a zvětšeny jevem gravitační čočky způsobené hmotou kupy galaxií, v níž převládá temná hmota. Analýza světla ze dvou oddělených oblouků pod jasnou hvězdou s paprsky přístrojem NIRISS Webbova dalekohledu ukazuje, že oba oblouky jsou obrazem stejné galaxie v pozadí. A světlu této galaxie trvalo asi 9,5 miliardy let, než se dostalo ke Kosmickému dalekohledu Jamese Webba.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: Webb's First Deep Field Unveiled (NIRCam Image)
  2. WebbTelescope.org: Zoomable Image: Deep Field SMACS 0723 (NIRCam)
  3. WebbTelescope.org: How Does Webb See Back in Time?
  4. WebbTelescope.org: Join Webb on a journey of discovery
  5. APOD: 2022-03-19 2MASS J17554042 6551277
  6. APOD: 2022-05-11 Gravitační škleb
  7. WebbTelescope.org: Webb's First Deep Field (NIRISS Emission Spectra)
  8. WebbTelescope.org: NASA Reveals Webb Telescope's First Images of Unseen Universe

Štítky: Smacs 0723-73, Kupa galaxií, Gravitační čočky


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »