Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tycho a Clavius za úsvitu

Uznání a copyright: Eduardo Schaberger Poupeau

Na tomto teleskopickém pohledu na lunární terminátor s drsnou jižní vysočinou na Měsíci je jih nahoře. Měsíční krajina byla zachycena 7. července, kdy byl Měsíc v první čtvrti a v oblasti mladých a starých kráterů Tycho a Clavius nastalo svítání. Tycho je ten ostře ohraničený kráter o průměru 85 kilometrů vlevo dole od středu a při věku asi 100 miliónů let je mladý. Jeho 2 km vysoký centrální vrcholek a vzdálenější stěna kráteru odrážejí jasné sluneční světlo, ovšem jeho hladké dno je stále v tmavém stínu. Úlomky vyvržené během impaktu, který Tycho vytvořil, z něj dělají výrazný měsíční kráter, zejména když je Měsíc blízko úplňku. Vytvářejí dobře viditelný, ze středu vybíhající systém světlých pruhů či paprsků, které se táhnou přes velkou část přivrácené strany Měsíce. Část materiálu nasbíraného v místě přistání Apolla 17, vzdáleném asi 2000 km, ve skutečnosti nejspíš pochází z impaktu Tycho. Jižně (nahoře) od kráteru Tycho se nachází jeden z nejstarších a největších kráterů na přivrácené straně Měsíce Clavius o průměru 225 kilometrů. Systém paprsků kráteru Clavius, který vznikl při původním impaktu, již dávno zanikl. Zvětralé stěny starého kráteru a jeho hladké dno nyní překrývají novější menší krátery, které vznikly impakty až po vzniku kráteru Clavius. Vrcholky stěn novějších kráterů sahají nad starší kráter, odrážejí světlo časného úsvitu a vytvářejí úzké zářivé oblouky uvnitř kráteru Clavius stále ještě ve stínu.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: What is the moon’s terminator line?
  2. NASA: Moon Phase and Libration, 2022
  3. APOD: 2021-08-05 Tycho a Clavius
  4. ASU.edu: Tycho Crater
  5. SkyAndTelescope.org: FULL MOON IS TYCHO TIME
  6. APOD: 2022-07-15 Ľubovňanský úplněk
  7. NASA: The Floor of Tycho Crater
  8. Flickr.com: Seán Doran: Sunset on Clavius
  9. Wikipedia: Clavius_(crater)

Štítky: Měsíc, Krátery, Tycho, Clavius, Terminator


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »