Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SOFIA: Jižní polární záře

Uznání a copyright: Ian Griffin (Otago Museum)

SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) je letoun Boeing 747SP modifikovaný tak, aby mohl nést do stratosféry velký zrcadlový dalekohled. Schopnost tohoto létajícího přístroje vystoupat nad přibližně 99 % atmosféry Země, která blokuje infračervené záření, umožnila vědcům pozorovat téměř z jakéhokoli místa nad planetou. Tento pohled zachytil 17. července na jižní straně observatoře ve směru ke hvězdám astronom Ian Griffin, ředitel novozélandského Otago Museum, při vědecké misi letící hluboko do oválu jižní polární záře. V jižní noci nad záclonami jižní polární záře polární záře, aurora australis září jasná hvězda Canopus. Letadlo v té době letělo daleko na jih od Nového Zélandu, zhruba na 62 stupních jižní šířky. Po přistání v Christchurch bohužel nepříznivé počasí observatoř SOFIA poškodilo, což si vyžádalo opravy a zrušení zbytku jejího posledního nasazení na jižní polokouli.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: SOFIA
  2. APOD: 2006-02-25 SOFIA: Sedadlo u okna
  3. Vimeo.com: Southern Lights Photographed by SOFIA
  4. NASA: Southern Nights with Lights
  5. APOD: 2015-07-04 Aurora Australis
  6. APOD: 2001-02-10 Aurora Astern
  7. NASA: SOFIA Adjusts Science Planning Following Damage to Aircraft

Štítky: Sofia, Sofia, Sofia, Aurora australis, Aurora australis, Aurora australis


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

Canon 60D, Samyang 16/2.0 13sec. ISO800

Další informace »