Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hory prachu v mlhovině v Lodním kýlu

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Proccessing: Javier Pobes

V mlhovině v Lodním kýlu (Carina) se střetávají hvězdy s prachem a hvězdy vítězí. Přesněji řečeno, energetické světlo a vítr z hmotných nově vzniklých hvězd vypařují a rozptylují prachové porodnice hvězd, ve kterých vznikly. Vzhledu těchto pilířů, které se nacházejí v mlhovině Carina a jsou neformálně známé jako Mystická hora, dominuje tmavý prach, přestože se skládají převážně z čistého vodíku. Prachové pilíře, jako jsou tyto, jsou ve skutečnosti mnohem řidší než vzduch a jako hory se jeví jen díky relativně malému množství neprůhledného mezihvězdného prachu. Snímek z Hubblova kosmického dalekohledu zvýrazňuje 7500 světelných roků vzdálenou vnitřní oblast mlhoviny Carina o rozměru asi 3 světelné roky. Hvězdy za několik milionů let nejspíš úplně zvítězí a celá hora prachu se vypaří.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2006-10-22 Hvězdná vejce v Orlí mlhovině
  2. APOD: 2009-05-24 Panorama mlhoviny Carina z Hubbla
  3. HubbleSite.org: HUBBLE CAPTURES VIEW OF 'MYSTIC MOUNTAIN'
  4. NASA: The Hydrogen Atom's Lament
  5. APOD: 2010-04-26 Prachový pilíř v mlhovině Carina
  6. UNH.edu: What is the Interstellar Medium?
  7. HubbleSite.org: HUBBLE'S JOURNEY AND THE TECHNOLOGY THAT MAKES IT POSSIBLE
  8. NASA: What Is a Light-Year?
  9. Barnorama.com: Foto: Kočka skoro jako kazatel :-)
  10. Youtube.com: Ice Melting and Evaporation (Time-Lapse)

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Mystické hory, Star-formation


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »