Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Laguna bez hvězd

Uznání a copyright: Sameer Dhar

Turbulentní kosmické hlubiny mlhoviny Laguna osídlují hřebeny zářícího mezihvězdného plynu a temná prachová oblaka. Tato jasná hvězdotvorná oblast je také známá pod označením M8, a od nás je vzdálená asi 5000 světelných roků. Přesto je oblíbenou zastávkou při teleskopických toulkách souhvězdím Střelce (Sagittarius) ve směru ke středu naší Galaxie Mléčné dráhy. Tomuto ohromujícímu, hlubokému, téměř 100 světelných roků širokému pohledu na Lagunu dominuje výmluvná červená emise ionizovaných atomů vodíku rekombinujících se s odtrženými elektrony. Vpravo od středu je jasný, kompaktní útvar přesýpacích hodin z ionizovaného plynu opracovaný energetickým zářením a extrémními hvězdnými větry z hmotné mladé hvězdy. Ze snímku byly sice hvězdy digitálně odstraněny, ale uvnitř mlhoviny pluje mnoho jasných hvězd z otevřené hvězdokupy NGC 6530, která v Laguně vznikla teprve před několika miliony let.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Lagoon_Nebula
  2. APOD: 2020-06-01 Živý střed mlhoviny Laguna
  3. APOD: 2014-11-25 Stvoření z červené Laguny
  4. NASA: The Milky Way Galaxy
  5. NASA: What Is a Light-Year?
  6. APOD: 2014-08-20 V centru mlhoviny Laguna
  7. Instagram.com: astro_newbie: This is a stack of 810 mins of data taken from bortle 8.5 over 5 sessions.
  8. IstockPhoto.com: Foto: Pes :-)
  9. arXiv.org: Detectability of Free Floating Planets in Open Clusters with JWST
  10. arXiv.org: Spectral classification and HR diagram of pre-main sequence stars in NGC6530

Štítky: Lagoon Nebula, M8, Emisní mlhovina


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »