Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce, Měsíc a ISS

Uznání a copyright: Wang Letian (Eyes at Night), Jin Ma (Beijing Planetarium)

25. srpna bylo možné na denní pozemské obloze vidět Slunce i Měsíc. Stejně tak bylo možné vidět i Mezinárodní kosmickou stanici (ISS). ISS přeletěla přes kotouč ubývajícího srpku Měsíce při pohledu z pekingské čtvrti Shunyi v Číně přibližně v 11:02 místního času. Přibližně 40 kilometrů na jihozápad ve čtvrti Fengtai byla ISS vidět přecházet přes kotouč Slunce. Tento přechod přes Slunce byl pozorován o pouhých 29 sekund později. Oba přechody se dají porovnat na těchto panelech, které obsahují zpracované a poskládané videozáznamy z obou míst. Koordinované záběry byly pořízeny různými přístroji, ale byly upraveny tak, aby zobrazovaly Slunce a Měsíc ve stejném měřítku. ISS se nacházela ve vypočtené vzdálenosti 435 kilometrů při lunárním tranzitu a ve vzdálenosti 491 kilometrů při přechodu před Sluncem.

Artemis I: Aktuální informace o startu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Spot the Station
  2. APOD: 2020-11-06 ISS přes Měsíc
  3. APOD: 2022-04-11 Kosmická stanice před Sluncem

Štítky: Slunce, Přechod, Měsíc, ISS


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »