Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie u jezera

Uznání a copyright: Gerardo Ferrarino

Toto 180stupňové panoráma noční oblohy zachycuje oblouk naší Galaxie Mléčné dráhy nad obzorem za zimní noci v srpnu. Galaktické centrum se kolem půlnoci blíží k zenitu, přičemž po ním jsou čisté vody jezera Traful v argentinské provincii Neuquen v Jižní Americe na planetě Zemi. Na velmi tmavé noční obloze této oblasti je také vidět zvířetníkové světlo, sluneční světlo odrážené prachem v rovině ekliptiky Sluneční soustavy. Tento slabý pás světla sahá vzhůru od vzdálených zasněžených vrcholů hor k centru Galaxie. Sledujte doleva oblouk Mléčné dráhy a najdete hvězdné majáky jižní polokoule, hvězdy Alfa a Beta Centauri. V klidném horském jezeru se blízko obzoru odráží jasná hvězda Vega.

Seznam odkazů v popisu

  1. Instagram.com: g.ferra: En una noche sin luna ni contaminación lumínica, el cielo parecía espejarse en el lago Traful.
  2. NASA: Beyond Our Solar System
  3. NASA: Light and Dark Image Pair: South America
  4. NASA: Serendipitous Juno Spacecraft Detections Shatter Ideas About Origin of Zodiacal Light
  5. APOD: Traful-Lakelabel.jpg
  6. APOD: 2022-03-28 Klenoty maledivské noci

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Southern hemisphere


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »