Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Náraz sondy DART do planetky z vesmíru

Uznání: ASI / NASA

Kosmická sonda DART uvolnila 15 dní před svým nárazem malou doprovodnou družici, aby zdokumentovala tuto historickou demonstraci technologie planetární obrany. Družici LICIACube (Light Italian CubeSat for Imaging Asteroids) poskytla Italská kosmická agentura a ta pořídila tento snímek po celé události. U pravého okraje snímku, který byl pořízen jen pár minut po impaktu sondy DART, je vidět oblak vyvrženého materiálu po nárazu do cílové planetky Dimorphos. Dimorphos je malý měsíček o rozměru 160 metrů na orbitě kolem mateřské planetky Didymos o průměru 780 metrů, nyní vzdálené asi 11 miliónů kilometrů od Země. Na snímku z LICIACube je Didymos vidět mimo jeho střed. Pozemská teleskopická pozorování budou v nadcházejících týdnech hledat malou změnu orbity Dimorphosu kolem Didymosu, aby se vyhodnotilo, jak efektivně náraz DARTu svůj cíl odklonil.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: DART’s Small Satellite Companion Takes Flight Ahead of Impact
  2. NASA: Planetary Defense Coordination Office (PDCO)
  3. NASA: First Images from Italian Space Agency’s LICIACube Satellite
  4. APOD: 2022-09-27 DART: Dopad na planetku Dimorphos
  5. NASA: Didymos & Dimorphos
  6. JHUapl.edu: DART Team Confirms Orbit of Target Asteroid

Štítky: DART, Asteroid, Dimorphos, Didymos


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »