Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloupy stvoření

Uznání: Science - NASA, ESA, CSA, STScI, NIRCam
Processing - Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI), Alyssa Pagan (STScI)

Na nyní slavném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu jsou uvnitř Orlí mlhoviny M16 vidět světelné roky dlouhé sloupy chladného plynu a prachu, zvané Sloupy stvoření. Tento snímek z kamery NIRCam Kosmického dalekohledu Jamese Webba rozšiřuje Hubblův výzkum této oblasti uvnitř ikonické porodnice hvězd do větších podrobností a hloubky. Na Webbově pohledu v blízké infračervené oblasti je zvláště udivující charakteristická červená emise z uzlíků materiálu, které se gravitačně hroutí za vzniku hvězd uvnitř zárodečných mračen. Orlí mlhovina je asi 6500 světelných roků daleko. Tato velká a jasná emisní mlhovina je samotná snadným cílem pro triedry nebo pro malé dalekohledy. M16 je nachází v rovině naší Mléčné dráhy v na mlhoviny bohaté části oblohy v děleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda).

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA’s Webb Takes Star-Filled Portrait of Pillars of Creation
  2. HubbleSite.org: GAS PILLARS IN THE EAGLE NEBULA (M16): PILLARS OF CREATION IN A STAR-FORMING REGION
  3. WebbTelescope.org: NASA’s Webb Takes Star-Filled Portrait of Pillars of Creation
  4. NASA: The Truth About Hubble, JWST, and False Color
  5. HubbleSite.org: HUBBLE'S EXCITING UNIVERSE: BEHOLDING THE BIRTH AND DEATH OF STARS
  6. APOD: 2022-08-12 Portrét Orlí mlhoviny
  7. HawAstSoc.org: Serpens -- A Medical Symbol

Štítky: Orlí mlhovina, Pillars of creation, Star-formation, Jwst


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »