Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna kolem Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Andrew Fryhover

Co jsou to ta červená mračna kolem Galaxie v Andromedě? Pozemští astronomové galaxii M31 často fotografují. Je to nejbližší spirální galaxie, je dobře známá se svými pásy tmavého prachu, jasným žlutým jádrem a spirálními rameny protkanými mraky jasných modrých hvězd. Tato mozaika dobře exponovaných úzkopásmových a širokopásmových dat nabízí velmi nezvyklý hloubkový portrét našeho sousedního vesmírného ostrova se slabými načervenalými mraky zářícího ionizovaného vodíku ve stejném širokoúhlém pohledu. Většina mračen tohoto ionizovaného vodíku se jistě nachází v popředí uvnitř naší Galaxie Mléčné dráhy. Mračna nejspíše souvisí se všudepřítomnými mračny mezihvězdných cirrů, které se prostírají stovky světelných roků nad naší vlastní galaktickou rovinou. Některé z mračen se ovšem nalézají přímo v samotné Galaxii Andromeda a některé v menší galaxii M110 po ní.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Andromeda_Galaxy
  2. STScI.edu: The Panchromatic Hubble Andromeda Treasury
  3. IstockPhoto.com: Foto: Překvapená kočka :-)
  4. Flickr.com: Andrew Fryhover: M31 HaLRGB
  5. APOD: 2005-12-22 Vesmírný ostrov Andromeda
  6. DeepSkyColors.com: RBA's Astrophotography
  7. APOD: 2005-12-23 Vodík a prach v Růžicové mlhovině
  8. NASA: Charting the Milky Way From the Inside Out
  9. APOD: 2022-10-19 Galaxie za hvězdami, plynem a prachem
  10. NASA: What is a light-year?
  11. Wikipedia: Galactic_plane
  12. NASA: Messier 31 (The Andromeda Galaxy)
  13. Wikipedia: Messier_110

Štítky: M31, Mezihvězdné mraky, M110


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »