Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění ve městě

Uznání a copyright: Stan Honda

Na této noční obloze zapadá nad Manhattanem potemnělý Měsíc. Kompozitní snímek se skládá z 16 po sobě jdoucích expozic pořízených během úplného zatmění Měsíce 8. listopadu. Hvězdy v této časosběrné sekvenci zanechávají nad městským panoramatem krátké stopy, zatímco Měsíc zůstává ponořen v zemském stínu. V té době se ovšem právě ze stínu vynořila Mezinárodní kosmická stanice na nízké orbitě Země a vstoupila do Sluncem osvětlené části dráhy. Stopa ISS začíná poblíž nějaké hvězdy v Býku (Taurus) a pokračuje zprava doleva přes pás v Orionu a Sirius, alfa hvězdu ve Velkém psovi (Canis Major), jak to bylo vidět z New Yorku. Mezery v jasné stopě rychle se pohybující orbitální stanice (a letadla letícího blíže k obzoru) označují prodlevu mezi jednotlivými expozicemi v sekvenci. V horní části snímku je stopa jasné planety Mars. Vysoko nad zatmělým Měsícem a mrakodrapem Empire State Building jsou stopy hvězdokupy Plejády.

Zatmění Měsíce v listopadu 2022: Pozoruhodná podání do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Total lunar eclipse on November 8, 2022
  2. APOD: 2022-11-10 Úplné zatmění Měsíce
  3. APOD: Let nad Zemí v noci II
  4. NASA: Spot the Station
  5. Wikipedia: Empire_State_Building
  6. APOD: 2022-07-19 Plejády nad vrcholem Half Dome

Štítky: Tle, Lunární zatmění, ISS, Stopy hvězd


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »