Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion a Oceán bouří

Uznání: NASA, Artemis 1

Tento pohled zachytila kamera na palubě kosmické lodi Orion bez posádky 5.prosince, když se loď Orion blížila k motorizovanému návratovému průletu kolem Měsíce. Pod jednou z roztažných slunečních baterií Orionu se nachází tmavý, hladký terén u západního okraje Oceánu bouří. Oceán bouří (Oceanus Procellarum) je na přivrácené straně Měsíce velice výrazný a je největším měsíčním mořem zalitým lávou. Levou částí snímku probíhá měsíční terminátor, rozhraní stínu mezi měsíčním dnem a nocí. Nahoře uprostřed je kráter Marius o průměru 41 kilometrů s tmavým dnem a na okraji po křídlem slunečního panelu vybíhá paprsek z kráteru Kepler. Jasné paprsky z Keplera se táhnou na sever a na západ a sahají až ke kráteru Marius s tmavým dnem. Kosmická loď Orion nyní samozřejmě směřuje k přistání do vod Tichého oceánu planety Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: NASA Johnson: Orion Approaches Moon for Return Powered Flyby
  2. EarthSky.org: What is the moon’s Ocean of Storms?
  3. Wikipedia: Lunar_mare
  4. Wikipedia: Marius_(crater)
  5. Wikipedia: Kepler_(lunar_crater)
  6. NASA: Marius Hills and a Hole in the Moon
  7. NASA: NASA Sets Coverage of Orion’s Historic Moon Mission Return, Splashdown
  8. NASA: Apollo 17 Astronauts Capture Iconic Blue Marble 50 Years Ago

Štítky: Oceanus procellarum, Orion, Marius, Kepler


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »